Sport Last Name, First Name Notes
Baseball Brown, Robert  
Baseball Ettinger, John Sports Ambassador 
Baseball Galucy, Tony Former Head Coach 
Baseball James, Richard 9-time letter winner 
Baseball Krimmel, Matt  
Baseball Lakatosh, Dean  
Baseball Lakatosh, Denton  
Baseball Moser, Larry  
Baseball Mosser, Gabriel  
Baseball Seltzer, Randy  
Baseball Trumbauer, Richard  
Baseball Wilson, Bob Former Head Coach 
Boys Basketball Fatzinger, Richard  
Boys Basketball Greason, Bob NBA World Champion Milwaukee Bucks, former Boys Basketball Coach 
Boys Basketball Iorio, Sam  
Boys Basketball Krimmel, Matt  
Boys Basketball Lane, Adam  
Boys Basketball Ohlson, Edward  
Boys Basketball Weidner, Brant San Antonio Spurs center 
Boys Cross Country Gillette, Matthew  
Boys Lacrosse Geisel, Jeffrey Former Athletic Director, Founder of lacrosse programs 
Boys Lacrosse Smith, Matt  
Boys Soccer Bleam, Chris Long time boys and girls soccer coach 
Boys Soccer Bowser, Adam  
Boys Soccer DiCarlo, Angelo  
Boys Soccer Evans, Bryce  
Boys Soccer Famili, Ali  
Boys Soccer Hutchinson, Nick  
Boys Soccer Kleintop, Ryan  
Boys Soccer London, Jason  
Boys Soccer Ottinger, Josh  
Boys Soccer Stengel, Jake  
Boys Soccer Tshishimbi, JC  
Boys Soccer Varrato, Jacob  
Boys Soccer Wetherhold, Ryan  
Boys Swimming and Diving Andrew, Mark  
Boys Swimming and Diving Anthony, James "Mac"  
Boys Swimming and Diving Armbruster, Kyle  
Boys Swimming and Diving Barber, Chris  
Boys Swimming and Diving Bell, Brian  
Boys Swimming and Diving Clark, Bob Former Head Coach 
Boys Swimming and Diving Conti, William  
Boys Swimming and Diving Cook, Byron  
Boys Swimming and Diving Freirer, Vladimir  
Boys Swimming and Diving Goldner, Jason  
Boys Swimming and Diving Gooch, Chris  
Boys Swimming and Diving Houch, Andy  
Boys Swimming and Diving Johnson, Chris  
Boys Swimming and Diving Karedis, Demetri  
Boys Swimming and Diving Kilroy, Stephen  
Boys Swimming and Diving Lerner, James  
Boys Swimming and Diving O'Donnell, Pat  
Boys Swimming and Diving Orben, Chris  
Boys Swimming and Diving Posegay, Erik Former Head Coach 
Boys Swimming and Diving Reinhard, Jason  
Boys Swimming and Diving Sanders, Richard  
Boys Swimming and Diving Schierhorn, Martin  
Boys Swimming and Diving Sheatsley, Ryan  
Boys Swimming and Diving Soloman, Greg  
Boys Swimming and Diving Solomon, Greg  
Boys Swimming and Diving Walsh, Adam  
Boys Swimming and Diving Weinert, Andrew  
Boys Tennis Bower, Scott Former Head Coach 
Boys Tennis Delaney, Colin  
Boys Tennis Smith, Art Former Head Coach 
Boys Track and Field Faustner, Frank  
Boys Track and Field Faverey, Tyrone  
Boys Track and Field Hay, Nolan  
Boys Track and Field Levan, Scott Golf, Football, Boys and Girls Track 
Boys Track and Field Lohman, William Former Head Coach 
Boys Track and Field Marthy, Eugene  
Boys Track and Field Miller, Robert Former Head Coach 
Boys Track and Field Tomsic, Jay  
Boys Track and Field Wagner, Gary  
Boys Volleyball Team State Champions 2014-15 
Boys Volleyball Bauer, Matt  
Boys Volleyball Busack, Chris  
Boys Volleyball Buss, Andy  
Boys Volleyball Dreisbach, Jack  
Boys Volleyball Hahn, Jon 1st Team All-State 1996 
Boys Volleyball Hahn, Kristan 1st Team All-State 1991 
Boys Volleyball Heyer, Jake  
Boys Volleyball Hillman, Andrew  
Boys Volleyball Kriz, Reno  
Boys Volleyball Kuczaj, Piotr  
Boys Volleyball Lewis, Michael  
Boys Volleyball Lewis, Sean  
Boys Volleyball Longo, Brian 1st Team All-State 1996 
Boys Volleyball Nguyen, Duy  
Boys Volleyball Phifer, Tyler  
Boys Volleyball Robertson, Will Former Head Coach 
Boys Volleyball Siggins, John  
Boys Volleyball Silverstein, Jared  
Boys Volleyball Stout, Kyle  
Boys Volleyball Sundahl, Matt  
Boys Volleyball Suppan, Josh  
Boys Volleyball Trumbauer, Scott 1st team All-State 1997 
Boys Volleyball Weigel, Garrett  
Boys Volleyball Zumberge, Chris  
Boys Wrestling Best, Thomas Former Head Coach 
Boys Wrestling Billig, Doug  
Boys Wrestling Guida, Nick  
Boys Wrestling Heist, Shaun  
Boys Wrestling Jenkins, Derek  
Boys Wrestling Lizak, Ethan  
Boys Wrestling Minarovic, Troy  
Boys Wrestling Nunamaker, Ryan Former Wrestling Coach 
Boys Wrestling Ottinger, Mike  
Boys Wrestling Roth, Matt  
Boys Wrestling Toggas, John Former Head Coach 
Boys Wrestling Trenge, John 2-time state champ, 3-time All-American at Lehigh 
Boys Wrestling Velekei, Paul  
Field Hockey Barraco, Gabrielle  
Field Hockey Gerrick, Jacquelyn  
Field Hockey Goldberg, Stephanie  
Field Hockey Hanna, Angela  
Field Hockey Hibshman, Donna Former Head Coach 
Field Hockey Hibshman, Lauren  
Field Hockey Kahan, Ashley  
Field Hockey Kromer Wotring, Linda  
Field Hockey Mazurek, Theresa  
Field Hockey Nemeth, Mildred Former Head Coach 
Field Hockey Royer, Grace  
Field Hockey Schneider, Emily  
Field Hockey Sinkovits, Lynn  
Field Hockey Stump, Kelley  
Field Hockey Troxell, Megan  
Field Hockey Zosky, Jessica  
Football Team First Undefeated Team 
Football Team PIAA 4A State Champions 
Football Bott, Richard  
Football Brouse, Noel  
Football Clark, Jaleel  
Football Cross, De'Vante  
Football Dawkins, Nicholas  
Football Decker, Cody  
Football Decker, Travis  
Football DeLong, Greg 1990 PA Gatorade Player of the Year 
Football Dodson, Clint 2001 Army football captain Photo 1 - #89 Photo 2 - #89 
Football Dvoracek, Rob  
Football Elder, Jarey  
Football Gerencser, Joseph Former Head Coach 
Football Haddad, Nezar  
Football Hohman, DJ  
Football Massaquoi, Tim  
Football Miller, Clint  
Football Miller, Tim 10 Varsity letters 
Football Mitstifer, Gryffin 1st Team All-State 2022 
Football Morgans, James Former Head Coach 
Football Redmond, Elijah  
Football Roth, John Football, Basketball and Baseball captain. Defensive captain for Army his senior year. Named All-American. 
Football Saylor, Preston  
Football Scott, Austin  
Football Smith, Kevin  
Football Sniscak, Richard Former Athletic Director, Former Football Head Coach 
Football Thomas, Morgan  
Football Unger, Michael  
Football Williams, Andre  
Football Williams, Kareem  
Football Wirth, Frank Male Alumni Recipient 2014. Class of 1969 
Football Worth, Jahan  
Football Yeboah, Kenneth  
Girls Basketball Anthony, Erin  
Girls Basketball Baranek, Laura Female Alumni Recipient 2017. Class of 2006 
Girls Basketball Heffner, Amy  
Girls Basketball Heffner, Patti Former Head Coach 
Girls Basketball Sokalsky, Mindy  
Girls Basketball Whittaker, Sally  
Girls Basketball Yencho, Ashley  
Girls Cross Country Dodson, Loretta  
Girls Cross Country Roberts, Erin  
Girls Cross Country Robertson, Will Head Coach - State Championship team 
Girls Lacrosse Castillo, Sophie  
Girls Lacrosse Emrick, Ana  
Girls Soccer Aden-Buie, Aubrey  
Girls Soccer Carrigan, Jen  
Girls Soccer Crampton, Catherine  
Girls Soccer DiMaio, Mallory  
Girls Soccer Eutsler, Kathleen  
Girls Soccer Fowler, Jocelyn  
Girls Soccer Huber, Tara  
Girls Soccer MacKeverican, Beth  
Girls Soccer MacKeverican, Beth  
Girls Soccer Medlar, Rachel  
Girls Soccer Roberts, Camille  
Girls Soccer Schaller, Ava  
Girls Soccer Schutter, Brooke  
Girls Swimming and Diving Baer, Melissa  
Girls Swimming and Diving Baker, Betsy  
Girls Swimming and Diving Bell, Stacy  
Girls Swimming and Diving Bried, Kate  
Girls Swimming and Diving Butrie, Kate  
Girls Swimming and Diving Butrie, Lauren  
Girls Swimming and Diving Clark, Blair  
Girls Swimming and Diving Clark, Bob Former Head Coach 
Girls Swimming and Diving Clark, Erika  
Girls Swimming and Diving Dalla Palu, Laura  
Girls Swimming and Diving Ely, Lauren  
Girls Swimming and Diving Golden, Lauren  
Girls Swimming and Diving Houser Bell, Tiffany  
Girls Swimming and Diving Johnson, Kayla  
Girls Swimming and Diving Kilroy, Jenna  
Girls Swimming and Diving Kirkland, Molly  
Girls Swimming and Diving Kistler, Carin  
Girls Swimming and Diving Krause, Ann  
Girls Swimming and Diving Lehman, Cary Former diving coach 
Girls Swimming and Diving Lewis, Jessica  
Girls Swimming and Diving Lewis, Meghen  
Girls Swimming and Diving Malandra, Jamie  
Girls Swimming and Diving Malandra, Jamie  
Girls Swimming and Diving Ohlsen, Kristen  
Girls Swimming and Diving Pitera, Abbe  
Girls Swimming and Diving Polaha, Megan  
Girls Swimming and Diving Posegay, Erik Former Head Coach 
Girls Swimming and Diving Posocco, Kayla or Leah  
Girls Swimming and Diving Reifinger, Erica  
Girls Swimming and Diving Roche, Amy  
Girls Swimming and Diving Shickora, Kristen  
Girls Swimming and Diving Silvius, Alison  
Girls Swimming and Diving Simcic, Theresa  
Girls Swimming and Diving Stang, Emily  
Girls Swimming and Diving Stanley, Andrea  
Girls Swimming and Diving Stephens, Katelyn  
Girls Swimming and Diving Torbert, Kelly  
Girls Swimming and Diving Turner, Lindsay  
Girls Swimming and Diving Wechter, Allie  
Girls Swimming and Diving Zajko, Caitie  
Girls Tennis Kaunitz, Paula Former Head Coach 
Girls Track and Field Thomas Lindenmuth, Carla  
Girls Volleyball Team State Champions 2014-15 
Girls Volleyball Team State Champions 2015-16 
Girls Volleyball Adamson, Ava  
Girls Volleyball Brunnabend, Leah  
Girls Volleyball Dougherty, Amanda  
Girls Volleyball Dreisbach, Brynn  
Girls Volleyball Esquieres, Sydney  
Girls Volleyball Foose, Erika  
Girls Volleyball Gisolfi, Emily  
Girls Volleyball Goetz-Morales, Adriana  
Girls Volleyball Graver, Samantha  
Girls Volleyball Hillman, Erin  
Girls Volleyball Jago, Mia  
Girls Volleyball Jago, Scarlett  
Girls Volleyball Koval, Veronica  
Girls Volleyball Krause, Kristin  
Girls Volleyball Krause, Taylor  
Girls Volleyball Malitzki, Jacqueline  
Girls Volleyball Mazalewski, Breanna  
Girls Volleyball Perosa, Avery  
Girls Volleyball Pursell, Elena  
Girls Volleyball Resendez, Amber  
Girls Volleyball Robertson, Brooke  
Girls Volleyball Robertson, Kelly  
Girls Volleyball Salvaggio, Siena  
Girls Volleyball Sherwin, Morgan  
Girls Volleyball Siebert, Lauren  
Girls Volleyball Steurer, Grace  
Girls Volleyball Stinner, Deanna  
Girls Volleyball Tice, Heather  
Girls Volleyball Webber, Samantha  
Girls Volleyball Weigel, Alicia  
Girls Volleyball Wejkszner, Taylor  
Golf Bartman, Jeff Former Head Coach 
Golf Dobil, Mike Former Athletic Director, former Golf Coach 
Golf Kolumber, Justin  
Softball Team State Champions 2014-15 
Softball Bortz, Heather  
Softball Boyd-Kranis, Dr. Robin  
Softball Cottone, Melissa  
Softball deSandes-Moyer, Kyle  
Softball Dulaney, Kelly  
Softball Fritzinger, Aubree  
Softball Gallagher Flannery, Kelly  
Softball Mihalik, Valerie  
Softball Miller, Courtney  
Softball Phlueger, Barri-Lyn  
Softball Pidstawski Wolf, Krysta  
Softball Potzman, Jennifer  
Softball Ray, Glen Former Head Coach 
Softball Ray, Glenn  
Softball Rentzheimer, Morgan  
Softball Souders, Tina  
Softball Stinner, Deanna  
Softball Whitman, Sheri  
Softball Zietlow, Taryn  
Special Service Davis, David Former owner of Willow Tree Grove. Long-time supported of Parkland Athletics. 
Special Service Dorney, Bonnie Years of service to Parkland Athletics as Athletic Director's secretary. 
Special Service Hock, Andy Unknown sport and year. Send correction 
Special Service Kern, Doug  
Special Service Marci, Carl Unknown sport and year. Send correction 
Special Service McCarthy, Eugene Unknown sport and year. Send correction 
Special Service McCartney, Gary Former Superintendent 
Special Service Melandra, Jaime Unknown sport and year. Send correction 
Special Service Mondschein, Jack Service Award 2014 1978 2014 Coach 
Special Service Mullins, Aimee  
Special Service Schaffer, David Former boys and girls volleyball varsity coach and middle school coach 
Special Service Smith, Kevin Unknown sport and year. Send correction. Male Alumni Recipient 2017. Class of 1974 
Special Service Smith, Matthew Unknown sport and year. Send correction 
Special Service Sommer, Lisa Female Alumni Recipient 2014. Class of 1984 
Special Service Steckel Sr., Robert  
Special Service Whitman, Shari Unknown sport and year. Send correction 
Special Service Young, William  
Special Service Zimmerman, Dale Former Athletic Director 
303 Members